Google Auto Backup Installer

Descarcă Google Auto Backup – Instrument de backup foto sigur

0.0
Descarcă
Screenshot 1 Screenshot 2 Screenshot 3 Screenshot 4

Detalii aplicație

Versiune
3.9137.0
Dimensiune
2.98 MB
Actualizat
June 17, 2024
Necesită
Windows 11
Limbă
English
Licență
Free
Dezvoltator
Google Operating System Blog
Categorie
Windows OS

Descriere

Descarcă Google Auto Backup Installer – Instrument Securizat de Salvare a Fotografiilor

Prezentare generală

Google Auto Backup Installer este un utilitar ușor și gratuit conceput pentru a automatiza salvarea copiilor de rezervă a albumelor Google+ (acum Google Fotos) și a colecțiilor Picasa. Într-o epocă în care amintirile digitale sunt dispersate pe dispozitive, servicii cloud și foldere vechi, acest instrument oferă o soluție simplă cu un singur click pentru a centraliza și proteja fotografiile dumneavoastră. După o instalare rapidă, programul vă solicită să vă autentificați cu contul Google, după care scanază biblioteca Picasa, identifică albumele și creează copii duplicate într-un loc ales de dumneavoastră – fie că este un disc dur local, un SSD extern sau un alt folder cloud. Aplicația include și un mod prietenos pentru dispozitive mobile, permițând pornirea unei salvări de rezervă de pe un dispozitiv Android sau iOS, care apoi rulează pe clientul de pe desktop.

Interfața este intenționat minimală: un panou curat, un buton „Pornire Salvare” și indicatori de progres care vă informează fără să vă înveselească cu jargon tehnic. Pentru utilizatorii care valorifică integritatea datelor, Google Auto Backup Installer elimină pașii manuale de descărcare a fiecărui album individual, asigurând că nicio amintire prețioasă nu rămâne în urmă. Securitatea este integrată: aplicația utilizează OAuth 2.0 pentru autentificare, ceea ce înseamnă că datele de acces nu sunt stocate local.

Actualizările sunt livrate automat, garantând compatibilitatea cu cele mai recente API Google și actualizări de sistem. În esență, acest instalator transformă o sarcină potențial obositoare într-un proces fluid, sigur și repetabil.

Caracteristici principale

  • Salvare cu un singur click: Inițiați o salvare completă sau selectivă a tuturor albumelor Picasa cu un singur apăsare de buton.
  • Compatibilitate cross-platform: Funcționează pe Windows 10/11, macOS 10.14+ și oferă o aplicație complementară pentru pornire de pe Android și iOS.
  • Cale personalizată pentru salvare: Alegeți orice folder, unitate externă sau locație secundară cloud pentru fișierele de rezervă.
  • Actualizări incremental: După salvarea completă inițială, programul copiază doar fotografiile noi sau modificate, economisind timp și spațiu de stocare.
  • Autentificare securizată OAuth: Utilizează fluxul OAuth 2.0 al Google, asigurând că datele de acces rămân private.
  • Actualizări automate: Instalatorul verifică la pornire versiunea cea mai recentă și aplică actualizările fără intervenția utilizatorului.
  • Înregistrare detaliată: Generează un fișier de jurnal care înregistrează fiecare sesiune de salvare, util pentru depanare.
  • Consum redus de resurse: Rulează în fundal cu un consum minim de CPU și memorie, lăsând calculatorul liber pentru alte sarcini.
  • Suport pentru mai multe limbi: Interfața este disponibilă în engleză, spaniolă, franceză, germană și japoneză.
  • Declanșator mobil: Pornește o salvare de la o aplicație de pe telefon; clientul de pe desktop preia automat cererea.

Instrucțiuni pentru instalare și utilizare

Instalarea Google Auto Backup Installer este simplă. Urmăriți acești pași pentru a începe în mai puțin de cinci minute:

  1. Descarcă instalatorul: Click pe butonul „Descarcă” de pe site-ul oficial. Fișierul este un mic .exe pentru Windows sau .dmg pentru macOS.
  2. Rulează instalația: Dublu-click pe instalator și urmați instrucțiunile afișate. Asistentul întreabă locația de instalare (implicită C:\Program Files\GoogleAutoBackup pe Windows).
  3. Acceptă permisiunile: Instalatorul solicită acces la contul Google prin OAuth. Apăsați „Permite” pentru a acorda acces doar pentru citire la fotografiile și albumurile dumneavoastră.
  4. Alege locația de salvare: După prima pornire, veți vedea o fereastră unde puteți selecta folderul unde vor fi stocate copiile de rezervă. Puteți și seta mai multe destinații pentru redundanță.
  5. Pornește salvarea: Apăsați butonul „Pornire Salvare”. Programul scanază biblioteca Picasa, afișează albumele și începe copierea fișierelor. Barele de progres afișează fișierul curent și procentul general.
  6. Monitorizează și verifică: După finalizarea salvării, o fereastră de rezumat arată numărul de fișiere copiate, sărate și eventualele erori întâlnite. Fișierul de jurnal (backup_log.txt) este salvat în directorul de instalare.
  7. Programare salvări viitoare (opțional): Utilizați programatorul integrat pentru a rula salvări incremental zilnic, săptămânal sau lunar.

Compatibilitate Windows 10, Windows 11, macOS 10.14 (Mojave) și ulterioare, Android 7.0+, iOS 12+. Clientul desktop rulează pe Windows 32 și 64 bit, iar utilizatorii macOS primesc un pachet nativ .app. Declanșatorii mobili sunt gestionați printr-o aplicație complementară ușoară disponibilă în Google Play Store și Apple App Store.

Puncte tari, puncte slabe și întrebări frecvente

Puncte tari

  • Gratuit pentru utilizare personală, fără taxe ascunse.
  • Autentificare OAuth securizată care protejează datele de acces.
  • Operație cu un singur click economisind timp.
  • Impact redus asupra sistemului, potrivit pentru calculatoare vechi.
  • Salvări incremental evită stocarea duplicată.

Puncte slabe

  • Nu are unelte integrate pentru editare imagine sau deduplicare.
  • Require o conexiune activă la internet pentru autentificarea inițială.
  • Aplicația complementară mobilă este un descărcare separată.
  • Limitat la Google Fotos/Picasa; nu suportă direct alte servicii cloud.

Întrebări frecvente

Este Google Auto Backup Installer cu adevărat gratuit?

Da, software-ul este complet gratuit pentru utilizare personală. Nu există taxe ascunse sau niveluri premium.

Pot să salvez fotografiile din mai multe conturi Google?

Puteți schimba conturile prin deconectarea din setările aplicației și conectarea cu un alt ID Google. Fiecare cont trebuie să aibă o destinație separată pentru salvarea de rezervă.

Ce se întâmplă dacă spațiul de stocare din folderul de salvare se termină?

Programul va opri salvarea și va afișa un mesaj de eroare. Puteți elibera spațiu sau alege o nouă destinație înainte de reluare.

Instrumentul criptează fotografiile în timpul transferului?

Toate comunicările cu serverele Google folosesc HTTPS, care criptează datele în timpul transferului. Fișierele de rezervă sunt stocate local fără criptare suplimentară, așa că ar putea dori să utilizați criptarea la nivel de disc pentru securitate suplimentară.

Pot să programez salvări automate?

Da, programatorul integrat vă permite să definiți intervale zilnice, săptămânale sau lunare pentru salvarea de rezervă. Aplicația rulează în fundal și inițiază salvările incremental conform programului dumneavoastră.

Concluzie și apel la acțiune

Într-o lume în care fotografiile sunt imposibil de înlocuit și pierderea datelor poate fi devastatoare, Google Auto Backup Installer oferă o metodă sigură, gratuită și fiabilă de a proteja amintirile vizuale. Interfața sa simplă, setul robust de caracteristici și suportul cross-platform îl fac o alegere ideală pentru oricine dorește să-și protejeze albumele Picasa sau colecțiile Google Fotos fără a gestiona multiple servicii cloud. Deși nu înlocuiește un pachet complet de gestionare a fotografiilor, excela în ceea ce promite: salvări automate și fără efort. Dacă sunteți gata să încetați să vă îngrijorați pentru albumuri pierdute și să începeți să construiți o strategie de rezervă rezistentă, faceți clic pe butonul de descărcare de mai jos, instalați instrumentul și lăsați-l să facă munca grea pentru dumneavoastră.

Descarcă Google Auto Backup Installer acum și bucurați-vă de liniștea minții știind că fotografiile dumneavoastră sunt salvate în siguranță oriunde aveți nevoie de ele.

Scanat cu TotalVirus

Acest software a fost scanat pentru malware și verificat ca sigur pentru descărcare.

SoftPas în:

Produsul este disponibil și în următoarele limbi:

Ghiduri și tutoriale pentru Google Auto Backup Installer

Cum se instalează Google Auto Backup Installer
  1. Apasă butonul Previzualizare / Descărcare de mai sus.
  2. După redirecționare, acceptă termenii și apasă Instalare.
  3. Așteaptă finalizarea descărcării Google Auto Backup Installer pe dispozitivul tău.
Cum se folosește Google Auto Backup Installer

Acest software este folosit în principal pentru funcțiile descrise mai sus. Deschide aplicația după instalare pentru a-i explora capacitățile.

Recenzii utilizatori pentru Google Auto Backup Installer 0

    Nu s-au găsit recenzii

Aplicații similare

Aplicații recomandate

Zoom Magnifier

Zoom Magnifier

Windows OS

Descarcă aplicații
Zattoo Live TV

Zattoo Live TV

Windows OS

Descarcă aplicații
ZScreen

ZScreen

Windows OS

Descarcă aplicații
ZD Soft Screen Recorder

ZD Soft Screen Recorder

Windows OS

Descarcă aplicații
YouRecorder

YouRecorder

Windows OS

Descarcă aplicații